Tournament
History


Stadiums



Fixtures



Accreditation

 
Vodacom Challenge Results and Line-Ups

1999 Vodacom Challenge


Semifinals July 3, Durban
  Kaizer Chiefs 0
  Esperance (Tunisia) (0) 1 (Bechir Sahbani 102’)
Kaizer Chiefs: Brian Baloyi, Patrick Mabedi, Mohamed Ouseb, Neil Tovey, Robert Nauseb (Lucky Maselesele [Marx Banzi]), Thabo Mooki (Humpgrey Mlwane), Arthur Zwane (Frank Makua), Doctor Khumalo, Robison Muchichwa, Thabang Lebese, Daniel Matsau (Marc Batchelor).
Coach: Pal Dolezar.
Esperance: Mnazi, Tarek Thabet, Bechir Sahbani (Radhi Jaidi), Walid Azaiez, Hakim Nouira, Sirajeddine Chihi, Sofiane Melliti, Aymen Bouchioua (Mourad Melki), Faycal Ben Ahmed, Sami Laroussi (Ali Zitouni), Makaya Nsilulu.
Coach: Youssef Zouaoui.


Semifinals July 4, Port Elizabeth
  Orlando Pirates (1) 2 (Andries Sebola 34’, Phumlani Mkhize 88’)
  ASEC Abidjan (Cote d’Ivoire) 0
Orlando Pirates: William Okpara, Kamal Sait (Shasha Moleko), Innocent Chikoya, Papi Khomane, Guy-Roger Nzeng, Thabo Mngomeni, Warren Lewis (Josep Ngake), Clinton Larsen, Denis Lota, Steve Lekoelea (Brandan Silent), Andries Sebola (Phumlani Mkhize).
Coach: Viktor Bondarenko.
Esperance: Ali Diarra, Kolo Toure, Mamadou Dansoko (Tony Koutounan), Didier Zokora, Abdoulaye Djire, Gilles Yapi Yao (Boubacar Traore), Seydou Kante, Siaka Tiene, Wognonwon Pehe, Venance Zeze, Aruna Dindane.
Coach: Jean-Marc Guillou.

 

Third Place Play Off

Semifinals July 10, Durban
  Kaizer Chiefs (0) 2 (Thabang Lebese 62’, Jabu Pule 64’)
  ASEC Abidjan (1) 1 (Venance Zeze 29’)
Kaizer Chiefs: Brian Baloyi, Neil Tovey (Patrick Mabedi), Mohamed Ouseb, Robert Nauseb, Frank Makua, Doctor Khumalo (Sydwell Makhubo), Thabo Mooki, Jabu Pule, Robison Muchichwa (Moffat Mofoka), Thabang Lebese, Marc Batchelor (Daniel Matsau).
Coach: Pal Dolezar.
ASEC Abidjan: Losseni Konate, Kolo Toure, Mamadou Dansoko (Bakary Kone), Didier Zokora, Abdoulaye Djire, Gilles Yapi Yao, Seydou Kante, Siaka Tiene, Wognonwon Pehe (Ibrahim Amuah Diaky), Tony Koutounan (Aruna Dindane), Venance Zeze.
Coach: Jean-Marc Guillou.


Final July 10, Durban
  Orlando Pirates (3) 4 (Radhi Jaidi 39’ own goal, Denis Lota 44’, Steve Lekoelea 49’, Brandan Silent 89’)
  Esperance (1) 1 (Guy-Roger Nzeng 38’ own goal)
Orlando Pirates: William Okpara, Kamal Sait, Guy-Roger Nzeng (Tomas), Innocent Chikoya, Papi Khomane, Thabo Mngomeni, Warren Lewis, Clinton Larsen (Vusi Mncwanga), Denis Lota, Steve Lekoelea (Brandan Silent), Andries Sebola (Sibusiso Zuma).
Coach: Viktor Bondarenko.
Esperance: Mnazi, Tarek Thabet, Bechir Sahbani, Walid Azaiez, Radhi Jaidi (Khaled Badra), Sirajeddine Chihi, Sofiane Melliti (Maher Kanzari), Hassen Gabsi (Mourad Melki), Makaya Nsilulu, Julius Aghahowa, Edith Agoye.
Coach: Youssef Zouaoui.

 

 

2000 Vodacom Challenge

Semifinals June 24, Phokeng
  Orlando Pirates (2) 3 (Phumlani Mkhize 23’, 37’, Andries Sebola 82’)
  Dynamos (Zimbabwe) (1) 1 (Lovemore Ncube 19’)
Orlando Pirates: Grant Johnson, Innocent Chikoya (Rodney Petlele), Gerald Raphahlela, Willem Jackson (Shasha Moleko), Tomas, Warren Lewis, Thabo Mngomeni, Innocent Mncwango (Benedict Vilakazi), Josep Ngake, Phumlani Mkhize (Andries Sebola), Denis Lota (Lesley Manyathela).
Coach: Gordon Igesund.
ASEC Abidjan: Dynamos: Gift Muzadzi, Lenny Gwata, Desmond Maringwa, Calistus Pasuwa, Lloyd Mutasa, Memory Mucherahowa, Lovemore Ncube, Murape Murape, Sandros Kumwenda (K Ncube), Kingston Rinemhota (Bheki Mlotshwa), Makwinji Soma Phiri.
Coach: Moses Chunga.


Final June 24, Phokeng
  Kaizer Chiefs (2) 2 (Thabo Mooki 14’, Daniel Matsau 34’)
  Africa Sports (Cote d’Ivoire) 0
Kaizer Chiefs: Brain Baloyi, Robert Nauseb (Tsepo Mashishi), Gary Goldsone, Mohamed Ouseb, Jacob Tshisevhe, Patrick Mbuthu, Arthur Zwane (Chinwya), Thabo Mooki, Daniel Matsau, Marco Mthembu (Robison Muchichwa), Siyabonga Nomvete. Coach: Muhsin Ertugral.
Coach: Viktor Bondarenko.
Africa Sports: Yahaya Traore, Brahima Kone, Seydou Mariko, Edgar Loue, Moussa Doumbia, Aboubacar Toure (Yacouba Komara), Hyacinthe Dadie, Jean-Sylvester Nkeoua, Abdelkader Keita, Rashidi Yekini (Issoufou Alhassane), Fadel Keita.
Coach: Martial Yeo.

 

 

Third Place Play Off

Semifinals July 2, Durban
  Africa Sports (0) 1 (Jacob Gae Gatto 89’)
  Dynamos (0) 2 (Bheki Mlotshwa 46’, Lloyd Mutasa 58’)
Africa Sports: Yahaya Traore, Brahima Kone, Seydou Mariko, Edgar Loue, Moussa Doumbia, Hyacinthe Dadie, Ambroise Seri, Ibrahima Diomande (Guy Arsene Oulay), Jacob Gae Gatto, Abdelkader Keita, Fadel Keita (Rashidi Yekini).
Coach: Martial Yeo.
Dynamos: Gift Muzadzi, Lenny Gwata, Chamu Musanhu, Calistus Pasuwa, Bheki Mlotshwa (Kingston Rinemhota), Lloyd Mutasa, Memory Mucherahowa, Makwinji Soma Phiri, Lovemore Ncube, Makuwe (K Ncube), Sandros Kumwenda (Morati).
Coach: Moses Chunga.


Final July 2, Durban
  Kaizer Chiefs (0) 1 (Lucky Maselesele 87’)
  Orlando Pirates 0
Kaizer Chiefs: Brian Baloyi, Gary Goldstone, Patrick Mabedi, Mohamed Ouseb, Patrick Mbuthu, Thabo Mooki, Marco Mthembu, Arthur Zwane (Lucky Maselesele), Siyabonga Nomvete, Daniel Matsau (Doctor Khumalo), Robert Nauseb.
Coach: Muhsin Ertugral.
Orlando Pirates: Grant Johnson, Innocent Chikoya, Gerald Raphahlela, Willem Jackson (Juanid Harley), Tomas, Warren Lewis (Benedict Vilakazi), Thabo Mngomeni, Innocent Mncwango (Clinton Larsen), Josep Ngake, Phumlani Mkhize (Lesley Manyathela), Denis Lota.
Coach: Gordon Igesund

 

 

2001 Vodacom Challenge

Semifinals June 30, Phokeng
  Kaizer Chiefs (1) 1 (Thabo Mooki 28’)
  Hearts of Oak (Ghana) 0
Kaizer Chiefs: Rowen Fernandez, Cyril Nzama, Gary Goldstone, Patrick Mabedi, Marco Mthembu, Nhlanhla Kubheka (Nhlanhla Mathebula), Arthur Zwane, Stanton Fredericks (Jossias), Jabu Pule, Luke Jukelile (Lucky Maselesele), Justice Sithole (Gerald Sibeko).
Coach: Muhsin Ertugral.
Hearts of Oak: Sammy Adjei, Yaw Amankwah Mireku, Hassan Mohamed, Dan Quaye, Stephen Tetteh, Adjah Tetteh, Kenneth Sarpong (Wisdom Abbey), Awuley Quaye, Bernard Dong Bortey (Charles Benson), Laryea Kingston, Samuel Monnie (George Eranio).
Coach: Cecil Jones Attaquayefio.


Semifinals June 30, Phokeng
  Orlando Pirates (0) 1 (Benedict Vilakazi 71’)
  Asante Kotoko (Ghana) (0) 1 (Joe Louis 81’)
  Kotoko won 4-2 on penalties
Orlando Pirates: William Okpara, Shasha Moleko (Gerald Raphahlela), Innocent Chikoya, Papi Khomane, Willem Jackson, Godfrey Sapula (Andlle Cele), Thabang Lebese (Brandan Silent), Benedict Vilakazi, Warren Lewis, Phumlani Mkhize (Jerry Sikhosana), Denis Lota.
Coach: Gordon Igesund.
Africa Sports: Louis Quainoo, Fuseini Adams, Godfrey Yeboah (Michael Osei), Daniel Acquah (Felix Yeboah), Joe Hendricks, Joe Sam, Mohamed Anars, Stephen Oduro, Frimpong Nana, Joe Louis (Osei Kwame), Shila Alhassan.
Coach: Ernst Middendorp.


Third place play-off
July 5, Durban
Orlando Pirates 0
Hearts of Oak 0
Hearts won 4-3 on penalties

Orlando Pirates: Thabani Radebe, Mbulelo Mabizela, Papi Khomane (Baute), Thabo Phiri, Rodney Petlele, Andile Cele, Philani Khubeka (Thabang Lebese), Joseph Makhanya (Innocent Chikoya), Benedict Vilakazi, Lesley Manyathela (Phumlani Mkhize), Simon Makhubela (Denis Lota).
Coach: Gordon Igesund.
Hearts of Oak: Sammy Adjei, Yaw Amankwah Mireku, Hassan Mohamed, Dan Quaye, Stephen Tetteh, Adjah Tetteh (Wisdom Abbey), Afriyie (Kenneth Sarpong), Charles Benson, Laryea Kingston, George Eranio (Quaye), Bernard Dong Bortey. Coach: Cecil Jones Attaquayefio.

Final
July 8, Durban
Kaizer Chiefs 0
Asante Kotoko 0
Chiefs won 3-2 on penalties
Dismissal: Cyril Nzama, Osei Kwame

Kaizer Chiefs: Brian Baloyi, Cyril Nzama, Patrick Mabedi, Gary Goldstone, Marco Mthembu (Nhlanhla Mathebula), Patrick Mbuthu (Jossias), Arthur Zwane, Nhlanhla Kubheka, Stanton Fredericks (Justice Sithole), Lucky Maselesele (Daniel Matsau), Jabu Pule.
Coach: Muhsin Ertugral.
Asante Kotoko: Louis Quainoo, Fuseini Adams, Godfrey Yeboah, Felix Yeboah, Joe Hendricks, Joe Sam, Mohamed Anars, Osei Kwame (Asowah), Stephen Oduro, Frimpong Nana, Shila Alhassan.
Coach: Ernst Middendorp.

 

2002 VODACOM CHALLENGE
Semifinals
July 7, Mmabatho

Orlando Pirates (1) 2 (Sibusiso Mazibuko 21’, Lesley Manyathela 84’)
FC St Eloi Lupopo (DR Congo) (2) 2 (Kabamba Musasa 20’, Tshama Mwana Mbuyi 88’)
FC St Eloi Lupopo won 4-3 on penalties
Ref.: Frank Mlangeni (Swaziland)
Dismissal: Profa Matondobi

Orlando Pirates: Louis Quainoo, Jimmy Tau, Willem Jackson, Mbulelo Mabizela, Dumisa Ngobe, Bheka Phakathi (Papi Khomane), Steve Lekoelea, Benedict Vikakazi, Lesley Manyathela, Sibusiso Mazibuko (Philani Khubeka), Thabang Lebese (Simon Makhubela).
Coach: Jean-Yves Kerjean.
FC St Eloi Lupopo: Sukami Ekutu, Profa Matondobi, Zobanga Wagede, Musampa Lukuni, Biabo Biku (Kosi Mwanza), Muklnayi Tchani, Muyaya Kayembe, Lusaku Nsimba, Basisila Lusadisu (Kongo Mwango), Mauro Mvula, Kabamba Musasa (Tshama Mwana Mbuyi).
Coach: Mohamed Magassouba.

July 7, Mmabatho
Kaizer Chiefs (1) 2 (Jabu Pule 39 secs, 77’)
Asante Kotoko (1) 1 (Nana Arhin Duah 44’)

Kaizer Chiefs: Brian Baloyi, Isaac Mabotsa (Tinashe Nengomasha), Gary Goldstone, Peter Mashitse, David Kannemeyer, Cyril Nzama (Kelvin Mushangazhike), Thabo Mooki (Thabiso Malatsi), Justice Sithole (Lucky Maselesele), Stanton Fredericks (Nhlanhla Mathebula), Jabu Pule.
Coach: Muhsin Ertugral.
Asante Kotoko: Osei Boateng, Aziz Ansah, Daniel Acquah, Godfrey Yeboah, Joseph Hendricks, Abass Inusah, Godwin Ablordey (Nana Frimpong), Mohamed Hamza, Nana Arhin Duah, Frank Osei (Stephen Oduro), Shila Alhassan (Kwadwo Poku). Coach: Ian Porterfield.

Third place play-off
July 14, Durban
Orlando Pirates (0) 1 (Boitumelo Moleyane 89’)
Asante Kotoko (0) 1 (Shila Alhassan 71’)
Pirates won 8-7 on pens
Dismissal: Joe Sam 62’

Orlando Pirates: William Okpara, Jimmy Tau, Papi Khomane (Phumudzo Manenzhe), Luc Owona Zoa, Willem Jackson (Philani Khubeka), Bheka Phakathi, Sibusiso Mazibuko (Boitumelo Moleyane) Benedict Vikakazi, Lesley Manyathela (Joseph Makhanya), Chris Nwachukwu, Steve Lekoelea.
Coach: Jean-Yves Kerjean.
Asante Kotoko: George Owu, Aziz Ansah, Eric Kwaku Duah, Daniel Acquah, Abass Inusah, Godwin Ablordey, Mohamed Hamza, Joe Sam, Nana Arhin Duah (Joe Louis), Frank Osei (Abedi Sarfo), Shila Alhassan.
Coach: Ian Porterfield.

Final
July 14, Durban
Kaizer Chiefs 0
FC St Eloi Lupopo (1) 1 (Kapamba Musasa 17’)
Dismissal: Ilunga (on the bench)

Kaizer Chiefs: Rowen Fernandez, Cyril Nzama, Gary Goldstone, Peter Mashitse (Patrick Mbuthu), David Kannemeyer (Rene Richards), Tinashe Nengomasha), Arthur Zwane (Thabo Mooki), Jabu Pule, Stanton Fredericks, Justice Sithole (Kelvin Mushangazhike), Shaun Permall (Kenny Niemach).
Coach: Muhsin Ertugral.
FC St Eloi Lupopo: Sukami Ekutu, Muyaya Kayembe, Zobanga Wagede, Kosi Mwanza, Lusaku Nsimba (Kabongo), Mauro Mvula ((Tshama Mwana Mbuyi), Muklnayi Tchani, Basisila Lusadisu (Kongo Mwango), Musampa Lukuni, Biabo Biku, Kabamba Musasa.
Coach: Mohamed Magassouba.

 

2003 VODACOM CHALLENGE
Semifinal
29 June, Mmabatho
Kaizer Chiefs (2) 4 (David Radebe 9’, 68’, 89’, Kabamba Musasa 29’)
FC St Eloi Lupopo (1) 1 (Mbala Ndoma 90’)

Kaizer Chiefs: Brian Baloyi, Cyril Nzama, Patrick Mabedi, Rodney Thobejane, Nhlanhla Kubheka, Stanton Fredericks (Rene Richards), John Moshoeu (Jabulani Mendu), Thabo Mooki (Gerald Sibeko), Jabu Pule (Sibusiso Dlamini), David Radebe, Kabamba Musasa (Patrick Mayo).
Coach: Ted Dumitru.
FC St Eloi Lupopo: Mwamba Ilunga, Toni Esame (Zobanga Wagede), Landu Makela, Nzuzi Masimango, Mundele Kabongo, Musampa Lukuni (Yemo Momikia), Zola Matumona, Eale Lutula, Basisila Lusadisu (Mbala Ndoma), Kamengele Witakenge, Kitumbo Mpiana.
Coach: Mohamed Magassouba.

29 June, Mmabatho
Orlando Pirates (1) 1 (Lesley Manyathela 17’ pen)
TP Mazembe Englebert (DR Congo) (0) 1 (Kasongo Ngandu 86’)
Mazembe won 4-2 on penalties

Orlando Pirates: John Tlale, Jimmy Tau (Lucas Tlhomelang), Lucky Lekgwathi, Tomas, Abednigo Netshiozwi, Joseph Makhanya (Philani Kubheka), Hleza Mofedi, Bheka Phakathi (Innocent Chikoya), Sibusiso Mazibuko, Lesley Manyathela (Jimmy Kauleza), Kabanga Tshamala (Edelbert Dinha).
Coach: Roy Barreto.
TP Mazembe Englebert: Robert Kidiaba, Felix Muamba Musasa, Lokenge Mungongo, Dikilu Bageta, Kanika Matondo, Kanku Mulekelayi (Bongeli Lofo), Tshinyama Tsholola, Kazembe Mihayo, Tresor Mputu (Kasongo Ngandu), Muya Mabika (Ngindi Yemwenyi), Dieudonne Kalulika (Bomboko Ngoy).
Coach: Diego Garzitto.

Third place play-off
6 July, Durban
Orlando Pirates (0) 1 (Phumudzo Manenzhe 65’)
FC St Eloi Lupopo 0

Orlando Pirates: Thabani Stemmer, Mbulelo Mabizela, Lucas Tlhomelang, Papi Khomane, Tomas, Edelbert Dinha, Thapelo Liau (Shane Potgieter), Joseph Makhanya (Lebogang Mokoena), Gift Leremi (Andile Cele), Jimmy Kauleza (Phumudzo Manenzhe), Kabanga Tshamala (Boitumelo Moleyane).
Coach: Roy Barreto.
FC St Eloi Lupopo: Muya Kamanji, Mundele Kabongo, Toni Esame, Nzuzi Masimango, Kitumbo Mpiana (Kayembe Muyaya), Mukando Ndjeka, Musampa Lukuni, Yemo Momikia, Kamengele Witakenge (Munzika Makunzi), Eale Lutula (Tshama Mwana Mbuyi), Basisila Lusadisu (Mbala Ndoma).
Coach: Mohamed Magassouba.

Final
6 July, Durban
Kaizer Chiefs 0
TP Mazembe Englebert 0
Chiefs won 3-2 on penalties

Kaizer Chiefs: Brian Baloyi, Peter Matshitse (David Kannemeyer), Patrick Mabedi, Rodney Thobejane, Nhlanhla Kubheka (Arthur Zwane), Thabo Mooki, John Moshoeu, Rene Richards, Jabu Pule, David Radebe, Patrick Mayo (Kabamba Musasa).
Coach: Ted Dumitru.
TP Mazembe Englebert: Makweni Mayala, Felix Muamba Musasa, Lokenge Mungongo, Dikilu Bageta, Kanika Matondo, Kanku Mulekelayi, Tshinyama Tsholola, Kazembe Mihayo, Bomboko Ngoy (Bongeli Lofo), Kasongo Ngandu (Luyeye Mvete), Ngindi Yemwenyi (Dieudonne Kalulika).
Coach: Diego Garzitto.

 

2004 VODACOM CHALLENGE
Semifinals
July 11, Mmabatho
Kaizer Chiefs 0
TP Mazembe Englebert 0
Kaizer Chiefs won 9-8 on penalties

Kaizer Chiefs: Rowen Fernandez, Cyril Nzama, Fabian McCarthy, Patrick Mabedi, Bevan Fransman, Derek Spencer (Gerald Sibeko), Tinashe Nengomashe, John Moshoeu, Junior Khanye (Thabo Mooki), Emmanuel Ngobese (Patrick Mayo), David Radebe (Simphiwe Mbambo).
Coach: Ted Dumitru.
TP Mazembe Englebert: Muamba, Kanyimbu Tshizeu (Mbaya), Kiritsho Kasusula, Lita, Landu, Kazembe Mihayo, Dieudonne Kalulika (Kasongo Ngandu), Mbomboko Ngoy, Ngindi Yemwenyi, Luyeye Mvete (Mpufu), Bongeli Lofo.
Coach: Mwakasu.

July 11, Mmabatho
Orlando Pirates (1) 2 (Gift Leremi 14’, Benedict Vilakazi 86’)
AS V Club (1) 2 (Alain Kaluyitika 20’, 85’)
AS V Club won 4-3 on penalties

Orlando Pirates: Thabani Stemmer, Jimmy Tau, Papi Khomane, Lucky Lekgwathi, Felix Muamba Musasa, Edelbert Dinha (Hleza Mofedi), Bheka Phakathi, Joseph Makhanya (Patrick Thwala), Benedict Vilakazi, Gift Leremi (Steve Lekoelea), Jimmy Kauleza (Lebogang Mokoena).
Coach: Augusto Palacios.
AS V Club: Pascal Kalemba, Dituabanza Nsumbu, Kabundi Tshimalenge, Mundaba Kisombe, Mufuku, Patrick Mungunu (Mayanga), Kalobo (Ngumbi), Lenkebe Yeye, Alain Kaluyitika, Mutumba Milambo, Blaise Lelo Mbele (Lutula Eale),
Coach: Bibey Mutombo.

Third place play-off
July 17, Soccer City
Orlando Pirates (2) 2 (Clement Bisong 12’, Steve Lekoelea 31’)
TP Mazembe Englebert (1) 1 (Bongeli Lofo 15’)

Orlando Pirates: William Okpara, Jimmy Tau, Papi Khomane, Lucas Thwala, Felix Muamba Musasa, Bheka Phakathi (Shane Potgieter), Hleza Mofedi, Steve Lekoelea, Gift Leremi (Sibusiso Mazibuko), Clement Bisong (Joseph Setlhodi), Musa Mguni (Kingsely Iheanacho).
Coach: Augusto Palacios.
TP Mazembe Englebert: Muamba, Kanyimbu Tshizeu (Mbaya), Kiritsho Kasusula, Lita (Mbaya), Landu, Kazembe Mihayo, Kasungu, Mbomboko Ngoy (Salakiaku), Mabika, Tresor Mputu (Luyeye Mvete), Bongeli Lofo.
Coach: David Mwakasu.

Final
July 17, Soccer City
Kaizer Chiefs (0) 1 (David Mathebula 80’)
AS V Club (0) 1 (Ngumbi 89’)
AS V Club won 4-3 on pens

Kaizer Chiefs: Rowen Fernandez, Cyril Nzama, Fabian McCarthy, Patrick Mabedi, Nhlanhla Kubheka, Tinashe Nengomashe, Derek Spencer (David Mathebula), John Moshoeu (Gerald Sibeko), Junior Khanye (Thabo Mooki), Patrick Mayo (Kaizer Motaung jnr), Kabamba Musasa (Simphiwe Mbambo).
Coach: Ted Dumitru.
AS V Club: Pascal Kalemba, Dituabanza Nsumbu, Kabundi Tshimalenge (Ngumbi), Mufuku (Blaise Lelo Mbele), Kalobo (Mayanga), Lenkebe Yeye, Mundaba Kisombe, Alain Kaluyitika (Lutula Eale), Mutumba Milambo, Ilonga, Makengele.
Coach: Bibey Mutombo.

 

2005 VODACOM CHALLENGE
Semifinals
July 17, Mmabatho
AS V Club (DR Congo) (1) 1 (Batshi Tshiozola 23')
Kaizer Chiefs (0) 1 (John Moshoeu 62')
Kaizer Chiefs won 6-5 on penalties

Kaizer Chiefs: Rowen Fernandez, Derrick Spencer, Bevan Fransman, Fabian McCarthy, Patrick Mabedi, Tinashe Nengomashe, John Moshoeu, Arthur Zwane (Ntokozo Sikhakhane), David Radebe (David Mathebula), Simphiwe Mbambo (Junior Khanye), Gerald Sibeko.
Coach: Ernst Middendorp.
AS V Club: Pascal Kalemba, Mifiku Reagan (Guylain Kalobo), Nsumbu Kasembwe, Ilonga Ilifo, Yeye Lenkebe, Kakanda Mwamba, Batshi Tshiozola, Mutamba Milambo, Alain Kalayituka Dioko (Sumbu Mikedi), Zola Matumona.
Coach: Djibril Ndengaki.

July 17, Mmabatho
Orlando Pirates (0) 1 (Steve Lekoelea 83')
Green Buffaloes (Zambia) 0

Orlando Pirates: Francis Chansa, Jimmy Tau, Tonic Chabalala, Innocent
Mdledle, Edward Malinga, Onyekachi Okonkwo, Benedict Vilakazi, Joseph Makhanya, Lebohang Mokoena (Steve Lekoelea), Lelo Mbele (Edelbert Dinha), Davis Mwape (Phumudzo Manenzhe).
Coach: Kosta Papic.
Green Buffaloes: Mike Poto, Patrick Masosa, Mark Sinyangwe, Lawrence Phiri, Kunda Mushota, Maxwell Mulenga, Sebastian Mwansa, Boston Mwanza (Peter Mutale), Morgan Hajemba, Nsofwa Chaswe (Diaz Kakunta), Felix Katongo.
Coach: George Lwandamina.

Third place play-off
July 24, Durban
Green Buffaloes (0) 1 (Lawrence Phiri 87')
AS V Club (1) 2 (Mutamba Milabo 34', Alain Kalayituka Dioko 78')

Green Buffaloes: Mike Poto, Patrick Masosa, Mark Sinyangwe, Lawrence Phiri,
Charles Balwe, Felix Katongo, Boston Mwanza, Maxwell Mulenga, Morgan Hajemba (Newa Mwewa), Marvin Chipambwe (Sebastian Mwansa [Peter Mutale]), Diaz Kakunta.
Coach: George Lwandamina.
AS V Club: Pascal Kalemba, Nsumbu Diyabanza (Mayanga Baku), Kasembwe
Mbuyamba, Ilonga Ilifo, Yeye Lenkebe, Mutamba Milambo, Kakanda Mwamba, Batshi Tshiozola (Muziele Ntoto), Alain Kalayituka Dioko, Mifiku Reagan (Kalumbi Lumade), Zola Matumona.
Coach: Mutufwila.

Final
July 24, Durban
Orlando Pirates (1) 2 (Blaise Lelo-Mbele 38', Davis Mwape 72')
Kaizer Chiefs (0) 1 (David Radebe 90')

Orlando Pirates: Francis Chansa, Jimmy Tau, Tonic Chabalala, Innocent Mdledle, Edward Malinga, Onyekachi Okonkwo, Benedict Vilakazi, Joseph Makhanya (Perry Mutapa), Lebohang Mokoena (Steve Lekoelea), Blaise Lelo-Mbele (Edelbert Dinha), Davis Mwape (Phumudzo Manenzhe).
Coach: Kosta Papic.
Kaizer Chiefs: Rowen Fernandez, Nhalnhala Khubeka (David Mathebula), Bevan
Fransman, Fabian McCarthy, Patrick Mabedi, Tinashe Nengomashe, John Moshoeu (Rene Richards), Arthur Zwane, Ntokozo Sikhakhane (Gert Schalkwyk), Emmanuel Ngobese (David Radebe), Lucky Mzizi (Patrick Mayo).
Coach: Ernst Middendorp.

 

2006 VODACOM CHALLENGE
July 15, Durban
Orlando Pirates 0
Manchester United (England) (2) 4 (Ole Gunner Solskjaer 4', 43', Kieran Richardson 57', Lehlohonolo Seema 60'og)

Orlando Pirates: Francis Chansa, Kelebogile Mabe, Lehlohonolo Seema, Innocent
Mdledle, Edward Malinga, Onyekachi Okonkwo, Isaac Chansa (Solomon Mathe), Joseph Makhanya (Lebohang Mokoena), Tyren Arendse (Gerald Modabi), Lelo Mbele (Collins Chabalala), Jabu Pule (Gift Leremi).
Coach: Teboho Moloi.
Manchester United: Ben Foster, Phil Bardsley, Wes Brown, John O'Shea, Patrice
Evra, Darren Fletcher, Paul Scholes (Liam Miller), Ryan Giggs (David Jones), Kieran Richardson (Chris Eagles), Ole Gunnar Solskjaer, Giuseppe Rossi (Dong Fangzhou).
Coach: Alex Ferguson.

July 18, Cape Town
Kaizer Chiefs 0
Manchester United (0) 1 (Dong Fangzhou 83’)

Kaizer Chiefs: Rowen Fernandez, Jimmy Tau (Gerald Sibeko), Patrick Mayo, David Obua, Ditheko Mototo (Thabo Mooki), Derrick Spencer, Arthur Zwane (Emmanuel Ngobese), Siyabonga Nkosi (David Mathebula), Gert Schalkwyk, Shaun Bartlett.
Coach: Ernst Middendorp.
Manchester United: Ben Foster, Danny Simpson, John O'Shea, Wes Brown, Darren Fletcher, Paul Scholes (David Jones), Ryan Giggs, Kieran Richardson (Chris Eagles), Giuseppe Rossi (Darron Gibson), Patrice Evra, Ole Gunnar Solskjaer (Dong Fangzhou).
Coach: Alex Ferguson.

July 20, Rustenburg
Orlando Pirates 0
Kaizer Chiefs (1) 2 (Shaun Bartlett 5’, Gert Schalkwyk 88’)

Orlando Pirates: Francis Chansa, Lucky Lekgwathi, Lucas Thwala, Tonic Chabalala, Edward Malinga, Onyekachi Okonkwo, Isaac Chansa (Jabu Pule), Gerald Modabi (Clavin Sibeko), Gift Leremi (Joseph Makhanya), Collins Chabalala (Blaise Lelo-Mbele), Tyren Arendse (Lebohang Mokoena).
Coach: Tebogo Moloi.
Kaizer Chiefs: Rowen Fernandez, David Obua (Patrick Mayo), Siphiwe Mkhonza,
Fabian McCarthy, David Mathebula, Gerald Sibeko, Tinashe Nengomasha, Thabo Mooki, Siyabonga Nkosi (Gert Schalkwyk), Shaun Bartlett (Louis Agyemang), David Radebe (Kaizer Motaung Jnr).
Coach: Ernst Middendorp.

Final
July 22, Tshwane
Kaizer Chiefs 0
Manchester United 0
Chiefs won 4-3 on penalties

Kaizer Chiefs: Rowen Fernandez, Fabian McCarthy, Patrick Mayo, David Obua
(Tinashe Nengomasha), Cyril Nzama, Derrick Spencer, Ditheko Mototo (Thabo Mooki), Siyabonga Nkosi (Arthur Zwane), Gert Schalkwyk, Shaun Bartlett, Kaizer Motaung Junior.
Coach: Ernst Middendorp.
Manchester United: Luke Steele (Ben Foster), Phil Bardsley, Wes Brown, Jonathan Evans, Patrice Evra, Darren Fletcher (Liam Miller), Paul Scholes, Ryan Giggs, Kieran Richardson, Giuseppe Rossi (David Jones), Dong Fangzhou (Chris Eagles).
Coach: Alex Ferguson.

 

2007 VODACOM CHALLENGE
July 21, Durban
Kaizer Chiefs (0) 1 (Shaun Bartlett 50')
Tottenham Hotspur (England) (1) 2 (Robbie Keane 40', Dimitar Berbatov 61')

Kaizer Chiefs: Emile Baron, Jimmy Tau, Onismor Bhasera, Patrick Mayo, Cyril Nzama, Derrick Spencer (Tinashe Nengomasha), Thabo Mooki, Emmanuel Ngobese (Siphiwe Tshabalala), Arthur Zwane (Thuso Phala), Shaun Bartlett (Serge Djiehoua), Mabhuti Khanyeza.
Coach: Muhsin Ertugral.
Tottenham Hotspur: Paul Robinson, Didier Zokora, Younes Kaboul (Anthony Gardner), Jermaine Jenas, Phil Ifil (Charlie Daniels), Dimitar Berbatov (Adel Tarbaat), Steed Malbarenque, Michael Dawson, Wayne Routledge (Darren Bent), Ricardo Rocha, Robbie Keane.
Coach: Martin Jol.

July 24, Cape Town
Orlando Pirates (0) 1 (Joseph Kamwendo 87'pen)
Tottenham Hotspur (1) 2 (Darren Bent 12', Wayne Routledge 84')

Orlando Pirates: Francis Chansa, Lucky Lekgwathi, Innocent Mdledle, Destin Makita, Lehlohonolo Seema, Mungisi Gumbi, Joseph Kamwendo, Bennet Chenene, Joseph Makhanya (Rudzani Ramudzuli), Lebohang Mokoena (Fikru Tefera), Ralph Matema (Excellent Walaza).
Coach: Bibey Mutombo.
Tottenham Hotspur: Radek Cerny, Younes Kaboul, Paul Stalteri, Pascal Chimbonda, Anthony Gardner, Jermaine Jenas (Jamie O'Hara), Tom Huddlestone, Adel Taarabt (Steed Malbranque), Wayne Routledge, Darren Bent, Jermain Defoe.
Coach: Martin Jol.

July 26, Port Elizabeth
Kaizer Chiefs 0
Orlando Pirates (0) 1 (Bennet Chenene 57')

Kaizer Chiefs: Markus Bocsker, Jimmy Tau, Onismor Bhasera, Cyril Nzama, Tinashe Nengomasha, Patrick Mayo (David Mathebula), Thabo Mooki (Gert Schalkwyk), Siphiwe Tshabalala (David Radebe), Arthur Zwane (Thuso Phala), Shaun Bartlett, Mabhuti Khanyeza.
Coach: Muhsin Ertugral.
Orlando Pirates: Francis Chansa, Lucky Lekgwathi, Destin Makita, Lehlohonolo Seema, Innocent Mdledle, Mlungisi Gumbi, Joseph Kamwendo, Joseph Makhanya (Tlou Segolela), Bennet Chenene, Lebohang Mokoena (Fikru Tefera), Ralph Matema (Excellent Walaza).
Coach: Bibey Mutombo.

Final
July 28, Tshwane
Orlando Pirates 0
Tottenham Hotspur (3) 3 (Darren Bent 11', 22', Dimitar Berbatov 18')

Orlando Pirates: Francis Chansa, Lucky Lekgwathi, Destin Makita, Lehlohonolo Seema, Innocent Mdledle, Mlungisi Gumbi, Joseph Kamwendo, Joseph Makhanya, Bennet Chenene (Jory Merahe), Lebohang Mokoena (Excellent Walaza), Ralph Matema (Manuel Bucuane).
Coach: Bibey Mutombo.
Tottenham Hotspur: Paul Robinson, Pascal Chimbonda, Michael Dawson, Ricardo Rocha, Paul Stalteri, Steed Malbranque (Jacques Maghoma), Didier Zokora (Wayne Routledge), Tom Huddlestone (Robbie Keane), Adel Taarabt (Jermain Defoe), Darren Bent (Jermaine Jenas), Dimitar Berbatov (Teemu Tainio).
Coach: Martin Jol.

 

2008 VODACOM CHALLENGE
July 19, Cape Town
Kaizer Chiefs (1) 1 (Jonathan Quartey 36'pen)
Manchester United (England) (0) 1 (Chris Eagles 59')

Kaizer Chiefs: Itumeleng Khune, Jimmy Tau, Onismor Bhasera, Valery Nahayo (Mokete Tsotetsi), Jonathan Quartey, Tinashe Nengomasha, David Mathebula (Reneilwe Letsholonyane), Gerald Sibeko (Kaizer Motaung Jnr), Jose Torrealba (Mandla Masango), Gert Schalkwyk (Siphelele Mthembu), Siphiwe Tshabalala (George Lebese).
Coach: Muhsin Ertugral.
Manchester United: Tomasz Kuszczak, Gary Neville (Danny Simpson), Wes Brown (Jonny Evans), Nemanja Vidic, John O'Shea, Darren Fletcher, Paul Scholes, Ryan Giggs, Chris Eagles (Fraizer Campbell), Carlos Tevez, Wayne Rooney (Darron Gibson).
Coach: Alex Ferguson.

July 22, Durban
Orlando Pirates 0
Manchester United (1) 1 (Lee Martin 23')

Orlando Pirates: Senzo Meyiwa, Happy Jele, Lehlohonolo Seema, Tshepiso Tshabalala, Lucas Thwala, Lebogang Mothibantwa (Oupa Manyisa), Lindokuhle Mkhwanazi, Tlou Segolela, Reason Chiloane, Rudzani Ramudzuli (Sepeke Manamela), Bennet Chenene.
Coach: Ruud Krol.
Manchester United: Ben Foster, Wes Brown, Jonny Evans (Danny Simpson), Rio Ferdinand, Mikael Silvestre (John O'Shea), Chris Eagles, Michael Carrick (Paul Scholes), Darron Gibson (Darren Fletcher), Lee Martin, Carlos Tevez (Wayne Rooney), Fraizer Campbell.
Coach: Alex Ferguson.

July 24, Port Elizabeth
Orlando Pirates 0
Kaizer Chiefs (1) 2 (Jose Torrealba 14', Kaizer Motaung Jnr 53')

Kaizer Chiefs: Itumeleng Khune, Jimmy Tau, Onismor Bhasera, Valery Nahayo (Mokete Tsotetsi), Jonathan Quartey, Tinashe Nengomasha, David Mathebula (Kaizer Motaung Jnr), Reneilwe Letsholonyane (Michael Nkambule), Siphiwe Tshabalala (Mandla Masango), Gert Schalkwyk (Siphelele Mthembu), Jose Torrealba (Gerald Sibeko).
Coach: Muhsin Ertugral.
Orlando Pirates: Moeneeb Josephs, Innocent Mdledle, Benson Mhlongo, Destin Makita, Mlungisi Gumbi, Michael Morton, Teko Modise (Irvin Mhlambi), Thembile Kanono (Thulasizwe Mbuyane), Excellent Walaza (Oupa Manyisa), Joseph Kamwendo, Gilbert Mushangazhike.
Coach: Ruud Krol.

Final
June 26, Tshwane
Kaizer Chiefs 0
Manchester United (1) 4 (Ryan Giggs 40', Wayne Rooney 57', Tom Cleverly 62', Fraizer Campbell 86')

Kaizer Chiefs: Itumeleng Khune, Jimmy Tau, Onismor Bhasera, Valery Nahayo (Mokete Tsotetsi), Jonathan Quartey, Tinashe Nengomasha, Arthur Zwane, Reneilwe Letsholonyane (Michael Nkambule), Siphiwe Tshabalala, Siphelele Mthembu (Kaizer Motaung Jnr) (Gert Schalkwyk), Jose Torrealba (Tshepo Bulu).
Coach: Muhsin Ertugral.
Manchester United: Tomasz Kuszczak, Danny Simpson, Nemanja Vidic (Jonny Evans), Craig Carthcart, John O’Shea, Darren Fletcher (Darren Gibson), Rodrigo Possebon (Tom Cleverley), Michael Carrick (Paul Scholes), Lee Martin (Chris Eagles), Ryan Giggs (Fraizer Campbell), Wayne Rooney (Carlos Tevez).
Coach: Alex Ferguson.

 

2009 VODACOM CHALLENGE MATCH STATS
Saturday, July 18
At Peter Mokaba Stadium, Polokwane
Orlando Pirates (1) 2 (Thwala 36pen Mongale 56)
Manchester City 0

Pirates: Moeneeb Josephs – Rooi Mahamutsa, Lucas Thwala, Zvenyika Makonese, Lucky Lekgwathi – Dikgang Mabalane, Blaise Kiaku (Andile Jali), Oupa Manyisa (Phenyo Mongale), Bennett Chenene (Josephy Kamwendo) – Frank Olivier (Ndumiso Mabena), Siphelele Mthembu (Reason Chiloane)
Coach: Ruud Krol
City: Stuart Taylor – Pablo Zabaleta, Tal Ben-Heim, Ben Mee, Javier Garrido –Vladimir Weiss, Stephen Ireland (Nigel de Jong), Michael Johnson (Javal Vidal), Martin Petrov – Valari Bojinov (Fillipe Caicedo), Craig Bellamy (Benjani Mwaruwari)
Coach: Mark Hughes


Tuesday, July 21
At Absa Stadium, Durban
Kaizer Chiefs 0
Manchester City (1) 1 (Ireland 45)

Chiefs: Itumeleng Khune – Tshifiwa Mmbooi, Thomas Sweswe, Valery Nahayo (Jeffrey Ntuka), Punch Masenamela – Mandla Masango (Knowledge Musona), Tinashe Nengomasha, Reneilwe Letsholonyane (Josta Dladla), David Mathebula, Abia Nale (Mthokozisi Yende) – Kaizer Motaung Junior
Coach: Vladimir Vermezovic
City: Stuart Taylor – Pablo Zabaleta, Ben Mee, Ryan McGivern, Wayne Bridge (Javier Garrido) – Shaun Wright-Phillips (Vladimir Weiss), Nigel de Jong, Gareth Barry (Javal Vidal), Kelvin Etuhu, Stephen Ireland (Martin Petrov) – Fillipe Caicedo (Benjani Mwaruwari) [Valeri Bojinov]
Coach: Mark Hughes

Thursday, July 23
At Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth
Orlando Pirates (1) 1 (Kamwendo 30)
Kaizer Chiefs (1) 1 (Dladla 10)
Chiefs win 4-3 on penalties

Pirates: Moeneeb Josephs – Rooi Mahamutsa, Lucas Thwala, Lehlohonolo Seema, Innocent Mdledla (Lucky Lekgwathi) – Dikgang Mabalane, Blaise Kiaku (Benson Mhlongo), Josephy Kamwendo (Oupa Manyisa), Phenyo Mongale (Teko Modise) – Katlego Mashego (Bennet Chenene), Ndumiso Mabena (Siphelele Mthembu)
Coach: Ruud Krol
Chiefs: Itumeleng Khune – Lawrence Molekwane, Thomas Sweswe (Thabang Rooi), Jeffrey Ntuka, Punch Masenamela – Mandla Masango (Arthur Zwane), Tinashe Nengomasha, David Mathebula (Reneilwe Letsholonyane) [Gerald Sibeko], Abia Nale – Josta Dladla – Knowledge Musona (Jose Torrealba)
Coach: Vladimir Vermezovic


Saturday, July 25
At Loftus Stadium, Tshwane
Kaizer Chiefs (1) 1 (Ntuka 41)
Manchester City 0

Chiefs: Itumeleng Khune – Tshifiwa Mmbooi (Tlou Molekwane), Thabang Rooi (Tinashe Nengomasha), Thomas Sweswe, Zhiamo Jambo – Tshepo Bulu (Mandla Masango), David Mathebula, Jeffrey Ntuka, Mthokozisi Yende (Josta Dladla), George Lebese (Abia Nale) – Nkosinathi Nhleko (Jose Torrealba)
Coach: Vladimir Vermezovic
City: Shay Given – Javal Vidal (Tal Ben Haim), Richard Dunne (Pablo Zabaleta), Nedum Onuoha (Vladimir Weiss), Wayne Bridge – Shaun Wright-Phillips, Gareth Barry, Nigel de Jong, Martin Petrov (Robinho) – Craig Bellamy, Emmanuel Adebayor
Coach: Mark Hughes